By using this website, you agree to the use of cookies as described in our Privacy Policy.

Muzyka - odkrywanie nowych dźwięków

W dzisiejszych czasach dostęp do muzyki jest zdecydowanie dużo łatwiejszy niż te kilkadziesiąt lat temu. Duża część działających dziś artystów i wytwórni wrzuca piosenki na darmowych stronach streamingowych, co skutkuje małą ekskluzywnością materiału, a dostępność stale rośnie. Mimo wszystko sporo osób wciąż ma trudności z odkrywaniem ciekawych, nowych artystów oraz ciągle słucha tej samej muzyki. 

Jak więc szukać, żeby odkryć mniej popularnych zespołów, którzy mogliby nas zainteresować?

Pierwszą z opcji jest włączenie utworu w serwisie YouTube oraz sprawdzenie spisu wybranych piosenek wyświetlanych na prawo od wyświetlanego filmu. Są tam nie tylko inne utwory właśnie słuchanego zespołu lub artysty, ale też kawałki artystów robiących piosenki w podobnym klimacie. Jest to też ciekawa opcja na wyszukanie mało popularnych, niewypuszczonych oficjalnie kawałków artystów muzycznych, których słuchamy od dawna.

Masę nieznanych nam zespołów można też znaleźć w Spotify, a właściwie w kilku zakładkach dostępnych w tym serwisie. Radio od wybranego utworu, Daily mix, odkryj w tym tygodniu — dzięki tym funkcjom, Spotify sam podpowie nam utwory i artystów, którzy brzmieniowo i gatunkowo są zbliżeni do naszych upodobań muzycznych. Niestety, robot nie jest bezbłędny oraz zazwyczaj w opcjach opartych na eksplorowaniu znajdziemy utwory, które są nam znane, ale znalezienie nowych wykonawców staje się o wiele prostsze. Lada moment do tego serwisu wejdzie też DJ opierający się na sztucznej inteligencji, który będzie składał listę utworów w czasie rzeczywistym bazującą na utworach i gatunkach, których słuchamy. Na razie zdać się na własnoręczne poszukiwania.

To jedynie niektóre ze sposobów na szukanie nieznanych artystów muzycznych. Sposobów jest jednak dużo więcej, tak samo jak serwisów streamingowych, na jakich można znaleźć wykonawców. Zapytaj - może Twoi bliscy mogą polecić coś ciekawego. Niewykluczone, że ktoś w Twojej rodzinie ma kolekcję płyt, które wcześniej nie obiły Ci się o ucho. Prawie jedynym ograniczeniem w tym kontekście jest pomysłowe szukanie, z odpowiednim podejściem jest to bardzo proste, dlatego namawiamy do szukania nowych brzmień.

muzyka, artyści, nowości

  • Odsłon: 9